Gotowanie na parze – porady

Gotowanie na parze nie jest trudne – trzeba tylko poznać podstawowe zasady. Smacznego! fot. Fotolia
Gotowanie na parze to najzdrowszy sposób przygotowywania dań na ciepło. Witaminy i minerały nie wypłukują się z pokarmów jak podczas gotowania, zachowują naturalny zapach i kolor. Do tego na parze gotuje się bardzo szybko. Jakie są podstawowe zasady gotowania na parze? Jak doprawiać produkty z pary? Jakie mięso najlepiej nadaje się do gotowania na parze?
/ 27.10.2011 15:32
Gotowanie na parze nie jest trudne – trzeba tylko poznać podstawowe zasady. Smacznego! fot. Fotolia

Najzdrowszy sposób gotowania

Dietetycy są zgodni – gotowanie na parze jest najzdrowszym ze sposobów przyrządzania posiłków na ciepło. Okazuje się, że przygotowane potrawy są najwyższej jakości pod względem zawartości witamin i minerałów. Dlaczego? Bo gotowanie na parze w znaczący sposób ogranicza ich utratę. Żywność nie jest zanurzana w wodzie, a zatem nie dochodzi do wypłukiwania składników odżywczych (często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wielkie bogactwo wylewamy do zlewu odcedzając jarzyny).

Posiłki gotowane na parze nie wymagają używania żadnych substancji ułatwiających gotowanie – oleju, smalcu, czy masła. Dzięki temu dania stają się lżejsze i zdrowsze, a przede wszystkim dietetyczne i pyszne.

Czytaj też: Po co stosuje się dodatki do żywności?

Inne zalety

Kolejną zaletą jest oszczędność czasu – nie musimy stać nad garnkiem i pilnować potraw, bo proces gotowania jest całkowicie samoczynny, a przy okazji pozwala również na oszczędzenie wody (w piętrowym garnku gotujemy jednocześnie mięso, ziemniaki i warzywa do obiadu).

Wszystkie składniki potraw zachowują swój naturalny aromat, a ich smak jest o wiele bardziej intensywny niż podczas tradycyjnego gotowania. Warzywa są sprężyste, jędrne, nie wchłaniają zbyt dużo wody i nie wysychają. Wszystko to sprawia, że zachowują naturalny kolor i przede wszystkim świetnie prezentują się na talerzu.

Polecamy: Jak najzdrowiej przyrządzać potrawy?

Jak gotować na parze?

Oto kilka zasad dotyczących gotowania na parze:

  • Nakładki muszą być umieszczone min. 2,5 cm nad powierzchnią wrzątku, tak aby woda nie dotykała jedzenia.
  • Pokrywka powinna być dobrze dopasowana, aby nie tracić ciepła i aby para wodna nie uciekała z wnętrza naczynia.
  • Najlepiej gotować tylko na jednym poziomie, chyba, że umiemy prawidłowo dobrać czas do poszczególnych składników – im wyżej, tym słabsze działanie pary i wolniejszy czas obróbki.
  • Pozostawiajmy przerwy między kawałkami jedzenia, aby para mogła swobodnie krążyć.
  • Warzywa i owoce starajmy się gotować całe lub w jak największych częściach – nawet wszelkie uszkodzenia skórki powodują utratę cennych minerałów i witamin.

Przyprawy najlepiej dodawać marynując pokarm przed gotowaniem (przy wykorzystaniu soku z cytryny lub oliwy z oliwek) lub doprawiając nimi gotującą się wodę (np. kostką rosołową).

  • Mięso powinno być chude i raczej nie z gatunku wymagających długiej obróbki cieplnej (jak na przykład wołowina).

Redakcja poleca

REKLAMA